Błędy poznawcze – co to jest?

Błędy poznawcze inaczej nieracjonalny sposób postrzegania rzeczywistości.

Każdy z nas popełnia błędy poznawcze z różnych powodów. Warto wiedzieć, że wpływają one na sposób postrzegania, podejmowania decyzji, kształtowania stereotypów, itd. Niektóre błędy stanowią skróty myślowe i np. pomagają w pewnych sytuacjach. Wspierają proces adaptowania się do nowego miejsca czy sytuacji, pomogą szybciej podjąć decyzje, chronią nasze zdrowie psychiczne przed mierzeniem się ze – jak na ten moment – zbyt trudną sytuacją.

Kiedy mózg potrzebuje poradzić sobie z natłokiem informacji i „przegrzaniem”, chce ochronić nas przed niebezpieczeństwem z zewnątrz, to korzysta z różnych strategii np. ucieczki, kłamstwa, zachowania agresywnego… Taką strategią mogą być właśnie błędy poznawcze! Pamiętaj! Długoterminowo nie są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. Dlatego wiedza może nam pomóc w „złapaniu” się i wytrąceniu naszego umysłu z błędu poznawczego 🙂

Samo zapoznawanie się z nimi może być dla Ciebie ciekawe i zaskakujące. Zapewne w wielu sytuacjach zachowałaś/eś się właśnie tak 🙂 teraz już wiesz, jak możesz to nazwać!

Zastanów się, jak określony błąd może Ci pomóc a kiedy wręcz przeciwnie.

Znajdź odpowiedź na twierdzenie „Długoterminowo błędy poznawcze nie są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego”.

Pobierz infografiki w dobrej jakości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.