Snus- co powinieneś wiedzieć?

Od jakiegoś czasu zaobserwować można zwiększone zainteresowanie tematyką snusów. Dlaczego? W sieci krążą informacje o tym, że jest skuteczną alternatywą dla chcących rzucić palenie. Można też natknąć się na wieści, że dzięki nim poprawia się koncentracja oraz wydolność organizmu. Z tego względu przygotowaliśmy kilka infografik, które pomogą zgłębić nieco ten temat. Są one zapowiedzią cyklu dotyczącego tej używki oraz jej pochodnych- woreczków nikotynowych.

Czym jest snus?

Snus jest popularną w Skandynawii używką. Składa się ze zmielonego tytoniu, zmieszanego z wodą i solą. Umieszcza się go pod górną wargą, gdzie pod wpływem śliny zaczyna uwalniać nikotynę. Substancja ta wchłania się przez śluzówkę do krwioobiegu.

Czy snus jest legalny w Polsce?

Otóż odpowiedź brzmi… nie. W polskim prawie mamy zapis, który mówi o tym, że poza papierosami i tytoniem do ich samodzielnego skręcania nie można sprzedawać innych wyrobów zawierających tytońart. 7 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 276). Oznacza to, że ten oryginalny snus, który używany jest w Skandynawii nie może być sprzedawany w Polsce. Co zatem jest sprzedawane w sklepach i online? Głównie są to woreczki nikotynowe, które nie zawierają tytoniu. Zdarzają się także syntetyczne snusy, które również nie zawierają prawdziwego tytoniu.

Co daje snus?

Snus przede wszystkim dostarcza do organizmu nikotynę. Jej ilość zależy od „mocy” woreczka, którego używamy. Dlatego też, wiele zależy od tego, jakie snusy się zażywa.

Jakie mogą być konsekwencje zażywania snusów?

Badania prowadzone są głównie w Skandynawii, ponieważ z racji tego, że są tam one legalnie i powszechnie dostępne, to tam jest najwięcej użytkowników snusów.

Dentyści informują, że głównym problemem użytkowników snusów jest cofanie się dziąseł, które jest nieodwracalne. Dodatkowo sposób podania wpływa na kondycję jamy ustnej i błony śluzowej.

Badania wykazują, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy snusy są bezpieczniejsze od papierosów. Na pewno eliminują skutki wciągania dymu papierosowego (obniżają ryzyko nowotworu płuc), jednak podnoszą ryzyko nowotworu trzustki oraz nowotworów w obrębie jamy ustnej.

Artykuł przygotowano na podstawie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.