Zdrowa relacja z jedzeniem- karty pracy

W poprzednich artykułach pisaliśmy o tym, czym jest uzależnienie od jedzenia, jak można sobie z nim radzić. Podawaliśmy też przykłady asertywnego odmawiania.

Dzisiejszy artykuł podsumowuje te treści oraz zawiera w sobie karty pracy do pobrania. Można je wykorzystać w trakcie zajęć z dziećmi i młodzieżą w szkole lub jako rodzic ze swoim dzieckiem w domu. Na dole strony można pobrać także infografiki w formie pdf, które mogą posłużyć do wykorzystania na zajęciach.

Uzależnienie od jedzenia to chemiczne uzależnienie od konkretnych składników żywności. Dotyczy głównie produktów wysokotłuszczowych i wysoko przetworzonych zawierających cukier, sól oraz dodatki, takie jak wzmacniacze smaku i zapachu. Produkty te są zjadane w większych ilościach niż początkowo planowano. Uzależnienie od jedzenia diagnozowanie jest zgodnie z kryteriami uzależnienia od substancji.

A co, jeśli inni namawiają Cię do niezdrowego jedzenia? Być może odnosisz wrażenie, że wciskają Ci jedzenie na siłę? Jak rozmawiać z osobą namawiającą Cię do jedzenia? Pomocny może okazać się model FUO, czyli model asertywności, pokazujący jak odmówić w taki sposób, żeby nie urazić drugiej osoby.

Karty pracy w wersji pdf do pobrania:

Infografiki do pobrania:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.