Z młodzieżą o złości. Złość, podaj dalej.

Złość to bardzo charakterystyczna emocja. Podobnie jak lęk, radość, smutek i odraza jest podstawową emocją. Jak klarownie opisuje to D. J. Siegel „gdy wchodzi w reakcję (pień mózgu) z układem limbicznym reagujemy złością lub lękiem” („Burza w mózgu nastolatka” s. 79). Dlaczego? Pień mózgu odpowiada za podstawowe funkcje życiowe, czyli odruchy bezwarunkowe. Jest to też pierwszy ośrodek w podstawowy sposób kontrolujący nasze emocje. To stąd biegnie sygnał „uciekaj albo walcz” – mechanizm obronny. Układ limbiczny odpowiada natomiast za regulowanie emocji i odczuwanie tych emocji. Regulowanie również oznacza kontrolowanie emocji.
Co się dzieje, kiedy ktoś ma uszkodzenie jednego z tych ośrodków? Odpowiedź jest oczywista. Brak kontroli nad emocjami, ale i działaniem pod wpływem emocji (np. agresja).

A co się dzieje, kiedy nie „trenujemy” naszego układu limbicznego? Kiedy ktoś nas nie nauczy okazywać trudne emoce lub nie nauczy nas radzić sobie z nimi? Jak działa obserwacja dorosłych przez dzieci i jakie ma skutki?
Polecam zobaczyć krótka animacje, która wyraża więcej niż tysiąc słów.

jeśli masz problem z odtworzeniem pliku kliknij TUTAJ

Potrzeba jest jednym z podstawowych komponentów motywacyjnych człowieka. Chęć zmiany, trenowania, ćwiczenia wynika z odczuwania sensu i potrzeby tej właśnie zmiany. Ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami będzie skuteczne w momencie dostrzegania przez dziecko, nastolatka i dorosłego własnego deficytu. Ważne jest również uświadamianie, dlaczego wprowadzanie zmiany jest istotne.

W tym miejscu bardzo rekomenduje książkę dla nastolatków „W pułapce myśli”. Rodzicom, którzy czują potrzebę trenowania z dzieckiem radzenia sobie z trudnymi emocjami i zachowaniami rekomenduję „Sposób na trudne dziecko”.
Specjalistom pracującym z dziećmi i młodzieżą polecam zapoznanie się z obiema pozycjami. Żeby rozumieć, wiedzieć i umieć wspierać „klientów”.

Przy okazji uważam, że warto zapoznać się z cyklem warsztatów „Złość. Akcja-STOP-Reakcja”.

Coś więcej o złości – wykład Strefy Psyche SWPSZłość – ważna i potrzebna emocja„.

Źródło mojej wiedzy:
„Burza w mózgu nastolatka”, D.J. Siegel
wykład pt. „Biologiczne podstawy zachowania” prof. dr hab. K. Turlejski.

Autorem obrazka wyróżniającego jest A. Zapart (źródło YT, Obrazkoterapia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.