Phishing

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. „Phishing jest najprostszym rodzajem ataku cybernetycznego i jednocześnie najbardziej niebezpiecznym i skutecznym”. Nazwa budzi skojarzenia z fishingiem – czyli łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują odpowiednio przygotowaną „przynętę”. Do tego wykorzystują najczęściej sfałszowane e-maile i SMS-y.  Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. Coraz częściej oszuści działają także za pośrednictwem komunikatorów i portali społecznościowych (np. poprzez „metodę na BLIKa”).

Otrzymasz komunikaty z prośbą o ujawnienie informacji osobistych, zwykle za pośrednictwem poczty elektronicznej lub za pośrednictwem strony internetowej. Pamiętaj! Żadne strony rządowe (gov.pl), banki, aplikacje, gry, firmy kurierskie i inne usługowe nie żądają od Ciebie numeru dowodu osobistego, PESEL, skanu dowodu, etc. Owszem – czasem jest taka konieczność, aby załatwić sprawę online w urzędzie, ale ta procedura odbywa się po kilkustopniowej weryfikacji twojej tożsamości.

Jak możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo?
1. Miej dobre nawyki. Nie reaguj na linki w niechcianych e-mailach lub na Facebooku.
2. Nie otwieraj załączników w nieznanych e-mailach.
3. Chroń swoje hasła i nie ujawniaj ich nikomu.
4. Nie przekazuj nikomu poufnych danych — przez telefon, osobiście lub przez e-mail.
5. Sprawdzaj adresy stron. W wielu przypadkach phishingu, adresy strony wyglądają na poprawne i legalne, ale z małą różnicą np. www.praca.gov.com www.praca.gov.pl.
6. Dbaj o to, aby przeglądarka była cały czas zaktualizowana i korzystaj z poprawek zabezpieczeń.

.

.

.

Pobierz komplet infografik, które możesz udostępnić społeczności szkolnej – również w formie plakatów.

Autorka materiałów: Aleksandra Włodarczyk
Ź
ródło wiedzy i ciekawostek:
www.gov.pl/web/baza-wiedzy/
www.vida.pl/jak-rozpoznac-phishing-przyklady-phishingu-w-polsce/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.