Napoje przypominające alkohol

Wielkimi krokami zbliża się Sylwester, a co za tym idzie- imprezy, zabawy, domówki. Nasze dzieci będą chciały uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. Starsi będą mogli zetknąć się z alkoholem lub napojami 0% przypominającymi alkohol- piwo, wino, szampan 0%. Czy picie tego typu napojów jest dobre? A może niesie ze sobą przykre konsekwencje?

Piwo 0%

Piwa bezalkoholowe są dobrym chwytem marketingowym. Skoro nie zawierają alkoholu, wydają się bezpieczne. Czasami sięgają po nie kierowcy, którzy nie mogą pić alkoholu ze względu na swoją funkcję. Coraz częściej sięgają po nie nastolatki- przecież jest bezalkoholowe. Jakie konsekwencje niesie picie piwa zero przez nastolatki? Zachęcamy do zapoznania się z infografiką.

Poniżej można pobrać grafiki w formie pdf.

Konsekwencje picia napojów przypominających alkohol

Konsekwencji picia przez młodzież napojów 0% jest wiele. Dziś chcemy przekazać te najistotniejsze:

  • Nastolatek przyzwyczaja się do smaku alkoholu- wiele z tych napojów bardzo mocno przypomina smakiem ich alkoholowe odpowiedniki.
  • Nastolatek wypracowuje w sobie nawyk picia- na początku piw (napojów) bezalkoholowych. Po osiągnięciu pełnoletności- zastępuje je napojami alkoholowymi.
  • Nastolatek uczy się nagradzania siebie, świętowania za pomocą picia alkoholu.
  • Picie napojów bezalkoholowych przy rodzicach, rodzinie może prowadzić do błędnego przekonania, że alkohol może mu towarzyszyć w życiu codziennym.
  • Nastolatek wyrabia w sobie nawyk sięgania po alkohol z okazji spotkań rodzinnych, w gronie znajomych itp.

Co jako rodzic mogę zrobić?

Wiemy, że temat napojów przypominających alkohol nie jest prosty. Zwłaszcza, gdy argumentem nastolatka jest to, że rodzice kolegi czy koleżanki pozwalają im pić takie napoje. Na infografikach przedstawiłyśmy kilka rzeczy, które rodzic może zrobić, by zminimalizować ryzyko.

Czego nie robić?

Zakazy i straszenie zazwyczaj- wbrew pozorom- nie przynoszą dobrych efektów. Czego jeszcze unikać, by nie osiągnąć efekty odwrotnego od zamierzonego?

  • Nie strasz alkoholem i konsekwencjami picia. Przesadne straszenie wcale nie przynosi dobrych skutków. Może spowodować, że dziecko będzie np. bało się pomóc pijanemu koledze lub poprosić o pomoc, gdy samo będzie pod wpływem alkoholu.
  • Nie bądź niespójnym. Unikaj wrażenia, że jedno mówisz a robisz coś innego.
  • Dawaj dobry przykład: Jeśli mówię, że można bawić się bez alkoholu- nie piję na każdej imprezie, by dziecko mogło to naprawdę zaobserwować. Jeśli mówię, że nie miesza się alkoholu z lekami- nie piję alkoholu czy napojów 0%, gdy biorę leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.