Moje dziecko ma egzamin! Jak mogę mu pomóc?

Zbliżający się czas egzaminów, to stresujący okres nie tylko dla dzieci, które te egzaminy piszą. Również rodzice bardzo denerwują się egzaminami swoich pociech. Chcą im pomóc, wpierać je, jednak nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. Dzisiaj przedstawiamy kilka wskazówek, które ułatwią to rodzicom.

Wskazówki dla rodziców:

  • Wspieraj dziecko: egzamin to dla niego poważna rzecz. Nie bagatelizuj jego odczuć. Jeśli mówi Ci, że bardzo się boi lub denerwuje, zapewnij mu wsparcie mówiąc, że rozumiesz jego strach i zdenerwowanie. Pozwalaj mu na wyrażanie emocji.
  • Bądź głosem rozsądku: nie strasz, nie mów, że od tego zależy jego przyszłość. Twoje dziecko to wie! Zaufaj jego kompetencjom i rozsądkowi. Wspieraj i rozmawiaj, ale odpuść sobie straszenie, krzyczenie i powtarzanie, że wydaje Ci się, że ono się nie uczy. Motywacja nie polega na zastraszaniu 😉
  • Nie wyrażaj swoich wątpliwości, odnośnie jego powodzenia na egzaminie i nie strasz porażką. Najgorsze co możesz zrobić, to powiedzieć, że nie wierzysz w to, że mu się uda. Albo że uważasz, że sobie nie poradzi, bo za mało przykłada się do nauki. Pamiętaj, że nie każdy musi dostać się do renomowanego liceum, by wieść dobre życie i być spełnionym! Jeśli Twoje dziecko bardzo się stara, jednak nie idzie mu najlepiej, doceniaj postęp, proces nauki, nie tylko oceniając efekt końcowy.
  • Pomóż dziecku zaplanować czas na naukę. Wspólnie opracujcie plan powtórek materiału. Wspólnie powtarzajcie materiał, jeśli dziecko tego chce. Nie narzucaj swojej pomocy na siłę. Jeśli woli uczyć się samo- uszanuj to. Aby mu pomóc, możesz na przykład stworzyć quiz dotyczący jakiegoś rozdziału z podręcznika. W tym celu polecamy stronę kahoot.com . Rozwiązywanie quizu pozwoli zarówno na powtórzenie materiału oraz dobrą zabawę.
  • Pozwalaj dziecku na przerwy od nauki! Efektywność wcale nie rośnie wraz z ilością czasu spędzonego nad książkami! Zadbaj o to, by dziecko się wysypiało, spędzało czas na świeżym powietrzu. Jeśli uczy się do późna w weekendy- niech dłużej pośpi.

Porada:

Pamiętaj!
Jeśli Twoje dziecko bardzo boi się egzaminu, stresuje nim, podporządkowuje mu cały swój czas- udajcie się do specjalisty po pomoc. Może to być szkolny psycholog. Długotrwała ekspozycja na stres nie jest dobra dla dziecka. Taka sytuacja może też spowodować, że z powodu nadmiernego strachu dziecko całkowicie „zablokuje się” w trakcie egzaminu i odniesie porażkę pomimo tego, że było przygotowane. Specjalista pomoże dziecku spojrzeć na tę sytuację z dystansu, rozwiać jego wątpliwości i po prostu porozmawiać o emocjach, które ono odczuwa. Możecie poprosić o wskazówki, które pokażą dziecku jak radzić sobie ze strachem lub stresem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.