Lekcja o papierosach

Papierosy są pierwszą używką, po którą sięga młodzież. Profilaktykę dotyczącą szkodliwości palenia powinniśmy zacząć w klasach czwartych i piątych.

To, że papierosy są szkodliwe wie każdy – już nie każdy wie o szkodliwości e-papierosów, ale to temat na inny post.
Jak nie zanudzić dzieci wiedzą, która jest dla nich oczywista, ale jednak chaotyczna, niepoukładana, niewyjaśniona, błędna?

Świetne ćwiczenia proponuje rekomendowany program Spójrz Inaczej. Tak naprawdę profilaktykę palenia papierosów opieram o elementy tych scenariuszy. Zdarza mi się, że jako pedagog szkolny nagle wpadam na zastępstwo. Co zrobić w 45 minut? Konspekt Spójrz Inaczej!

W ogóle, pracując z klasą, zanim zacznę temat o e-papierosach, najpierw układam wiedzę związaną z papierosami ogólnie. Dlaczego? A no dlatego, że wokół e-papierosów krąży wiele legend i nieprawdziwych przekonań. Praca nad tym jest dopiero drugim etapem profilaktyki.

Standardowo, wykorzystując doświadczenie dr hab. J. Pyżalskiego, zaczynam lekcję od informacji, że będziemy rozmawiać na popularny, ale trudny temat. Jedni mogą poczuć się nieswojo, inni mogą być zdenerwowani lub zmartwieni. Jeśli coś budzi Waszą wątpliwość, od razu proszę pytać.

Rozmowa z dziećmi na temat papierosów jest bardzo specyficznym warsztatem. Każdy z nas ma bliską osobę, która pali papierosy. Dzieci niekoniecznie martwią się o swoje zdrowie – w wieku 11-12 lat niewiele osób na tle klasy pierwszą inicjację ma za sobą. Wiele dzieci podchodzi do mnie na przerwie i dopytuje. W rozmowie wychodzi, że martwią się o rodziców lub dziadka, albo chcą, żeby rodzice nie palili w domu – co zrobić?

Kolejną częścią jest rozpoznanie, jakie zdanie na temat papierosów mają dzieci – co wiedzą, co słyszeli.
Od razu odnoszę się do wypowiedzi.
Nie krytykuję! Zawsze mówię prawdę! Nie kłamię!

Świetnym podsumowaniem tych wątków wypowiedzi moich i dzieci jest historyjka o tym, co dzieje się po wypaleniu jednego papierosa.

Koniecznie podsumowanie 
„Na dzisiejszych warsztatach ważne dla mnie było…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.