Książkowe wyzwanie

Taki post znajdziecie na fanpage’u:

#TANDEMspecjalistów #TANDEMzUczniem
Książkowe wyzwanie przyjęte od mojej mamy 
Co Wy na to, aby wspólnie promować dobre książki? Takie dla specjalistów pracujących w edukacji, rodziców, młodzieży? Książki, które trzeba przeczytać 
7 dni – 7 książek – 7 instytucji i 7 osób, które interesują moje profilaktyczne posty i rekomendują je polecając innym (udostępniając).
Wklejam okładki ważnych książek, które wpłynęły na moją pracę pedagoga, profilaktyka, socjoterapeuty.

Poniżej zbiór ważnych dla mnie książek z komentarzem, co takiego wniosły do mojej pracy.

Odkrycie tego roku. Książka pełna narzędzi do pracy z dzieckiem sprawiającym problemy wychowawcze. Sumiennie zaczęłam uczyć się nowych metod, doskonalić znane mi wcześniej i z czystym sumieniem mogę powiedzieć o lepszym standardzie mojej pracy z dziećmi. Świetnie sprawdza się w pracy poradniczej z rodzicem. Polecam.
Uważam, że jest to podstawa. W końcu sama czytałam ją do mojej pracy licencjackiej. Warto znać teorię E. Eriksona i wdrażać wiedzę w pracy z dziećmi i młodzieżą. Szczególnie w pracy wychowawczej, w pracy terapeutycznej. Znajomość etapów rozwojowych, poprawności przejścia kryzysów jest szczególnie ważna w kontekście zaburzonego rozwoju dziecka.
Książka przeczytana w zeszłym roku. Takie pozycje lubię – konkretne studia przypadku, konkretne rozwiązania realnych problemów, książka bogata w narzędzia socjoterapeutyczne. Uważam, że „must be” początkującego socjoterapeuty!
Chyba pierwszy raz spotykam się z książką dedykowaną młodzieży, rodzicom i specjalistom. D. Siegel zakłada, że każdy po nią sięgnie, stąd zwraca się do każdej tej grupy. To nic nie szkodzi, tutaj sam „specjalista” dowiaduje się, jak mało o mózgu wie. A jak przekonuje sam autor, trzeba wiedzieć dużo, żeby być refleksyjnym nastolatkiem, dobry rodzicem i skutecznym pedagogiem, psychologiem, terapeutą.
Nie będę kłamać, że książkę znam na wylot. Na dzień dzisiejszy leży w mojej biblioteczce. Postanowiłam polecić ją, bo poleciła mi ją jedna mama. Wspaniała mama, która diagnozuje wspaniałego syna od kilku lat i do tej pory żaden specjalista nie dał jej konkretnej diagnozy. Czytając tę książkę spotkała się ze mną i powiedziała: „Pani Kamilo, ta książka jest o mnie i o XYZ!”. Polecam, bo uważam, że im szybciej trafi w czyjeś ręce, tym bardziej komuś pomoże. Właśnie, wydaje mi się, że ta książka pomaga.
Pierwszy raz przeczytałam ją mając 16 lat! Właśnie tak. Zaczynałam być drużynową ZHP i polecił mi to jeden wspaniały człowiek – niezwykły człowiek, bo harcerz 🙂 Od razu wdrażałam wszystkie metody zaproponowane przez autorki, nie żałuję! Ta książka towarzyszy mi do dzisiaj. Idealna dla rodziców chcących pracować nad lepszą komunikacją w rodzinie, idealna dla nauczycieli i dla specjalistów. Szczególnie tych pracujących blisko z rodzicami i dziećmi.
Niedawno przeczytana, szkoda, że dopiero teraz. Chciałabym ja mieć w swoich rękach kilkanaście lat temu, kiedy byłam jeszcze nastolatką na przykład taką 14-latką. Książka, która uświadamia młodzież, że wiele osób ma podobne problemy. Po prostu, czasem trzeba to „usłyszeć”, żeby poczuć się lepiej, mniej samotnie. W dodatku książka wyposażona w narzędzia do radzenia sobie z trudnymi emocjami. Wspaniały poradnik, kurs i pamiętnik!
Książka dla nastolatków wspaniale pokazująca postawy ludzi względem zmiany, motywację, siłę charakteru. Uważam, że ta książka powinna być obowiązkową lekturą szkolną, tym bardziej za liczy niewiele ponad 100 stron 🙂

„Terapeutyczne ABC” przyjęło moje wyzwanie książkowe. Oto ich propozycje!

Klasyk! Na pewno obowiązkowa pozycja na półce psychologa, pedagoga i każdego dorosłego pracującego z ludźmi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.