Komunikat JA – psychoedukacja
Proszę, niech Cię nie zmyli fakt, iż 'Komunikat JA’ jest oklepanym tematem. Popularność niestety nie przekłada się na jakość. Często w infografikach, na szkoleniach, w życiu codziennym utarł się poważny błąd merytoryczny. Używamy Komunikatu TY pod przykrywką JA.
Niedawno miałam dwie nieprzyjemne sytuacje, które bezpardonowo atakowały drugą osobę. „Oprawcy” umywał jednak ręce, bo przecież mówi o swoich odczuciach.
O co chodzi? Jeśli powiesz: Czuję się poirytowany, kiedy robisz takie zajęcia… wciąż nie mówisz za siebie. Oceniasz i atakujesz. Właśnie takie komunikaty „Ja” wysyłał jeden pracownik do drugiego. Niestety trudno mu było zaakceptować granicę jaką mu stawiałam. Przecież „mówi o swoich emocjach” i „używa komunikatu Ja”… To skrajny przypadek, niestety osoby z wykształceniem pedagogicznym. Takich sytuacji jest jednak na pęczki.
„Czuję się zła, kiedy mnie denerwujesz…”
„Irytuje mnie twoje krzyczenie…”
Pamiętaj. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części modelowego komunikatu, mówimy za siebie. Nie używamy bezpośredniego zwrotu. Dopiero w ostatniej części zwróćmy się bezpośrednio.
Zapraszam do zapoznania się z infografiką i ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia 🙂
Korzystając z bezpłatnych materiałów pomóż mi rozwijać TANDEM i zostaw swoją opinię:
1. pod tym postem
2. na wizytówce google: https://g.co/kgs/ymGQ8M
3. na moim fanpage’u: https://www.facebook.com/tandem.warsztaty


Jeden komentarz
Ewa
Super materiały polecam