Europejski System Klasyfikacji Gier – PEGI. Infografiki

Czym są PEGI i dlaczego mają znaczenie przy wyborze gier dla dzieci i młodzieży?

Europejski System Klasyfikacji Gier/ Pan European Game Information, w skrócie- PEGI to oznaczenia graficzne, które spotkać można na opakowaniach gier oraz sklepach z grami online. Podzielić je można na dwie kategorie. Pierwsze informują czy treści zawarte w grach są odpowiednie dla danej grupy wiekowej np. trójka na zielonym tle oznacza, że nie zawiera treści wulgarnych ani agresywnych; z kolei osiemnastka na czerwonym tle oznacza gry odpowiednie tylko dla osób dorosłych.

Poniżej możesz pobrać infografikę

Drugi podział, to oznaczenia w postaci piktogramów, które odnoszą się do tego jakie treści można znaleźć w danej grze np. strzykawka na czarnym tle oznacza, że w grze pojawiają się narkotyki. Wyjątkiem są dwa neutralne oznaczenia – zawarliśmy je również w infografice poniżej.

Poniżej możesz pobrać infografikę

Celem PEGI jest wspieranie rodziców i młodzież w świadomym wyborze gier. System ratingów PEGI (oznaczeń wiekowych) jest uznawany w całej Europie, jednak nie jest on obowiązkowy i nie wszystkie firmy przystępują do zaklasyfikowania swojego produktu. Warto również mieć na uwadze, że przyznanie kategorii wiekowej danej grze jest subiektywną oceną oceniającego. Dlatego wybór gry i tak powinien być powiązany z zapoznaniem się z nią i ocenieniem, czy aby na pewno ja, jako rodzic wyrażam zgodę na tę grę.

Podobnie jest w drugą stronę, czasem po zapoznaniu się z grą możemy dojść do wniosku, że moje dziecko może w nią grać. Dbanie, aby dziecko czy nastolatek korzystał z gier adekwatnych do jego wieku nie zwalnia rodzica z odpowiedzialności przyglądania się temu, jak dziecko gra, w co gra i jak dana aktywność na niego wpływa.

Więcej na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://pegi.info/pl/node/19

Pobierz infografiki w dobrej jakości:

Autorka tekstu: J. Pietruczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.