Dlaczego szkoła powinna nawiązać współpracę z profilaktykiem?

Rozmawiając z pedagogami i psychologami pracującymi w szkołach, w których prowadzę warsztaty często dyskutujemy o zaletach prowadzenia zajęć przez osobę wykwalifikowaną.
Dobry profilaktyk, to osoba, która zna się na rzeczy. Bardzo istotne jest prowadzenie warsztatu tak, aby obalić przekonania normatywne a jednocześnie nie zachęcić do eksperymentowania.

Kilka miesięcy temu pierwszy raz w życiu miałam taką sytuację. Rozmawiając o papierosach przy okazji programu „Unplugged” zadaję przekorne pytanie: „Kto z was uważa, że palenie e-papierosów jest zdrowsze od palenia papierosów klasycznych?”. Standardowa sytuacja to taka, gdzie około 50% klasy podnosi rękę. Tutaj sytuacja była bardzo niestandardowa… 100%.
– Wow, widzę, że cała klasa ma przekonanie, że e-papierosy są zdrowe. Skąd taka spójność?
– Bo wychowawczyni puściła nam filmik na youtobe.
– I co usłyszeliście?
– Że elektryki są ok.
Praca z grupą, która od autorytetu usłyszała, że palenie jest OK jest wyzwaniem. Ja też nie mogę podważać autorytetu nauczyciela.

Czy w takiej sytuacji mam pretensję do wychowawcy? Nie! Nie można śpiewać, tańczyć, recytować jednocześnie. Rozmawianie o używkach, które są interesujące, wymaga dużej wiedzy i odpowiedzialności.

Pamiętajcie, że Komisje Alkoholowe muszą mieć fundusze na profilaktykę uzależnień. Niektóre miasta lub gminy ogłaszają konkursy dla firm zajmujących się profilaktyką przemocy i uzależnień. Każda placówka ma możliwość skorzystania z warsztatów z programami rekomendowanym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.