27.02 Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Dzień Niedźwiedzia Polarnego jest inicjatywą organizacji Polar Bears International. W ten sposób stara się ona uświadomić społeczeństwo, że wskutek globalnego ocieplenia zmniejsza się pokrywa lodowa w Arktyce. To w przyszłości może doprowadzić do wymarcia gatunku. Dzień Niedźwiedzia Polarnego zachęca ludzi do znalezienia sposobów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Globalne ocieplenie klimatu skutkuje topnieniem ogromnych obszarów lodu morskiego, który jest naturalnym terenem polowań tych zwierząt. W związku z tym trudniej im zdobyć pożywienie, i znacznie więcej czasu muszą spędzać w wodzie, co pochłania dodatkowe nakłady energii. Życie niedźwiedzi polarnych staje się co raz trudniejsze, w poszukiwaniu nowych źródeł pożywienia coraz częściej pojawiają się wokół ludzkich osiedli, gdzie bardzo chętnie korzystają z wysypisk śmieci.

Depresja klimatyczna i ekoLęk? O czym mówimy?

Oba zagadnienia są względnie nowym zjawiskiem, które jest psychiczną konsekwencją zmian klimatycznych. Stopniowe długoterminowe zmiany klimatu wywołują w nas całe spektrum różnorodnych emocji – lęk, złość, uczucie zmęczenia i bezradności. W mediach, przekaz dot. katastrofy ekologicznej jest bardzo stanowczy i opiera się na budowaniu u ludzi strachu. Jest to jedno z wielu działań mających na celu wywołanie u społeczeństwa zmiany.
Źródło: https://www.poddaszemysli.pl/depresja-klimatyczna/

Razem z nastolatkami zastanówcie się nad tym, jakie inne działania informujące o katastrofie ekologicznej mają na celu edukację ekologiczną? Porozmawiajcie o tym, czy straszenie jest dobre i skuteczne, może tylko skuteczne? A może i nie jest skuteczne i nie jest dobre?

Żałoba klimatyczna – etapy

Pierwszą reakcją na wieści o nieodwracalnych zmianach klimatu jest najczęściej niedowierzanie – „Wahania temperatury – to przecież normalna rzecz w naturze.” Następnie, pojawia się gniew. Złość ta może „pracować” w nas nawet latami.

Kolejny etap – negocjacje.

A gdy dochodzimy do wniosku, że nasze własne poświecenia nic nie dają, bo np. firmy dalej produkują plastik – nadchodzi depresja.

Dopiero ostatnim etapem jest akceptacja. Często podejmuje się działania sprzyjające planecie.

Co ważne, każdy etap może różnie trwać. Czasem wracamy do przebytych etapów, często w wyniku kolejnych informacji.
Zastanówcie się wspólnie, jakie działania będą wspierać nas w przeżywaniu tych etapów. Porozmawiajcie o kalejdoskopie emocji, jaki pojawia się w całym tym procesie.

Skorzystaj z II. części naszych materiałów – wejdź stronę z ćwiczeniami i propozycjami z okazji Dnia Misia Polarnego (link tutaj)

Pobierz kompletne materiały: infografiki, krzyżówkę, kartę prawda/fałsz, propozycje zabaw i ćwiczeń. Zostaw komentarz, a jeśli chcesz to wystaw opinię na naszych FB i profilu google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.