17.02. Dzień Kota- ciekawostki, inspiracje do pracy z dziećmi w szkole

Dzień Kota pierwotnie ustanowiony został we Włoszech. W Polsce obchodzimy go od roku 2006 z inicjatywy Cat Club w Łodzi oraz miesięcznika „Kot”. Dzień Kota nie jest obchodzony na całym świecie tego samego dnia.

Dzień Kota przypomina nam o roli kota w życiu człowieka oraz o tym, że należy pomagać bezdomnym kotom.

Jakie znaczenie mają koty w życiu człowieka?

Naukowcy odkryli, że głaskanie kota i przysłuchiwanie się jego mruczeniu wytwarza endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia. Dodatkowo w 2016 roku Uniwersytet w Teksasie przeprowadził badanie, z którego wynika, że osoby posiadające kota żyją o 10 lat dłużej, niż osoby niemające tego zwierzęcia.

Badania z 2016 roku mówią też o tym, że wśród posiadaczy kotów o 20% rzadziej występują zawały serca niż u reszty populacji.

Koty są bardzo dobrym towarzystwem dla osób samotnych, ponieważ obcowanie z nimi i ich obserwacja sprawia radość a opieka nad nimi wyzwala uczucie bycia potrzebnym.

Czym jest felinoterapia?

Felinoterapia to terapia z udziałem kota. Jest terapią wspomagającą. W jej trakcie wykorzystuje się wrodzone, naturalne cechy i zachowania kota. Stosuje się ją w pracy z osobami w każdym wieku. Jest ona czynnikiem motywującym osoby z niepełnosprawnością do działania.

Wyróżniamy dwa rodzaje terapii z kotem: Animal Assisted Therapy (AAT) oraz Animal Assisted Activities (AAA).

Zajęcia AAT odbywają się w ściśle określony sposób, dopasowuje się je do osoby, która bierze udział w terapii. Prowadzi je felinoterapeuta razem z terapeutą głównym, np. pedagogiem, psychologiem. Jej przebieg jest ściśle dokumentowany.

Zajęcia AAA to aktywność z udziałem zwierząt. Polega na nawiązaniu więzi z kotem, poprzez wspólną zabawę, pielęgnację kota. Terapeuta uczy o kotach, ich zachowaniach i potrzebach. Wszystko to ma na celu aktywizację pacjenta.

Materiał przygotowany na podstawie źródeł:

  • mir.org.pl
  • https://www.patrycjagac.pl/artykul/2018-04-o-kocie-terapeucie
  • ekokalendarz.pl
  • pakiet edukacyjny- Światowy Dzień Kota
  • https://fera.pl/felinoterapia-jak-wyglada-leczenie-kotem.html
  • koterapie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.